اپلیکیشن
در حال خواندن
واتس‌اپ در مقابل تلگرام: مبارزه‌ی نفس‌گیر
1

واتس‌اپ در مقابل تلگرام: مبارزه‌ی نفس‌گیر

توسط رضا اسکندری16 ژانویه 2016

واتس‌اپ و تلگرام دو تا از بهترین سرویس‌های پیام‌رسان مورد استفاده‌ی کاربران هستند. گرچه هر دو مسنجر در پایه و اساس عملکرد یکسانی را ارائه می‌دهند، هر کدام از یک سری جهات قدرتمندتر هستند. در اینجا به مقایسه‌ای نهایی میان این دو اپلیکیشن پیام‌رسان خواهیم پرداخت.

برای مقایسه‌ی این دو پیام‌رسان در تکنوتاچ با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشید…

اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام – ویژگی‌های منحصر به فرد

برنامه‌ی تلگرام

مهم‌ترین مزیت تلگرام میزان بالای امنیت آن و رعایت حریم شخصی کاربران است. نه واتس‌اپ و نه هیچ سرویس پیام‌رسان دیگری نمی‌تواند با تلگرام در این زمینه رقابت کند و حتی به رمزنگاری‌ای که secret chat تلگرام ارائه می‌کند نزدیک شود. هر چند سطح امنیت واتس‌اپ اخیرا بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته است.

تلگرام این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا هر کس بتواند با فرد دیگری با استفاده از secret chat به گفتگوی امن بپردازد و این گفتگو به واسطه رمزنگاری سطح بالا میان همان دو نفر کاملا محرمانه باقی بماند و حتی خودشان بتوانند صفحه چت را به نحوی تنظیم کنند تا در زمان مشخصی پیام‌هایشان پاک شده و در هیچ جایی ثبت نگردد (سطحی از امنیت و رمزگذاری که بسیار منحصر به فرد بوده و بسیار دور از دسترس سایر سرویس‌های پیام‌رسان است).

همچنین تلگرام امکانات زیادی را عرضه می‌کند که شما نخواهید توانست هیچ سرویس پیام‌رسانی را پیدا کنید که این همه ویژگی را توانسته باشد یک‌جا جمع کند. ویژگی‌هایی مثل امکان ارسال راحت و کاربرپسند فایل ویدئویی، عکس، صدا، کلیپ‌های صوتی و نیز ارسال فایل‌هایی مانند PDF تلگرام را در صدر نگه می‌دارد. همچین وجود ربات‌ها، کانال‌ها (که برخی افراد را از داشتن سایت بی‌نیاز نموده است)، نسخه‌های مخصوص برای تمام سیستم عامل‌های محبوب از جمله ویندوز، امکان ارسال استیکرهایی که خود کاربران می‌توانند به سلیقه‌ی خود به صورت نامحدود بسازند و به تازگی اضافه شدن GIF از تلگرام یک سرویس پیام‌رسان متمایز ساخته است.

اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام – نقاط منفی آن چیست؟

مهم‌ترین نقطه ضعف تلگرام که مانع از داشتن رقابتی تمام و کمال واتس‌اپ می‌گردد فقدان تماس صوتی در این سرویس پیام‌رسان است که باعث می‌شود کاربران با اندکی تردید از واتس‌اپ به تلگرام مهاجرت کنند.

همچنین در کنار مزیت‌های فراوان Secret Chat این بخش نیز کاستی‌هایی دارد. به عنوان مثال هنگام تنظیم قابلیت خود تخریب‌گری از دو طرف مکالمه تاییدیه دریافت نمی‌کند و بدون رضایت طرف مقابل این کار قابل انجام است. علاوه بر آن هر چند در صورتی که یک طرف مکالمه از متن و پیام‌ها اسکرین شات بگیرد، به طرف مقابل خبر داده می‌شود، اما بهتر بود کاملا از این امر جلوگیری شده تا امنیت بیشتری تامین شود.

اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ – ویژگی‌های منحصر به فرد

واتس‌اپ

واتس‌اپ احتمالا در زمینه راحتی اجرا، یکی از بهترین سرویس‌های پیام‌رسان در دسترس است که در طول یک روز پیام‌ها را به صورت سریع و فوری مخابره می‌کند و به نوعی در سطح جهان نوعی سیستم SMS به شمار می‌آید.

ویژگی مهم دیگر واتس‌اپ این است که امکان برقراری تماس صوتی بین کاربران را فراهم نموده و کیفیت آن در حد مطلوبی ارائه گردیده است.

همچنین می‌توان گفت واتس‌اپ به دلیل قدمت، کیفیت پیام‌رسانی و سرعت آن، احتمالا بیشترین تعداد مخاطبین شما را در خود جای داده است. بنابراین، اگر شما بخواهید تنها یک سرویس پیام‌رسان داشته باشید، به عنوان جایگزینی برای SMS دادن از آن استفاده نمایید، و بتوانید با تعداد بیشتری از افراد ارتباط برقرار کنید، احتمالا واتس‌اپ بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ – نقاط منفی آن چیست؟

واتس‌اپ فاقد اغلب ویژگی‌ها و امکانات اضافی تلگرام از جمله secret chat، ربات، کانال، ارسال فایل به صورت PDF یا Word، نسخه دسکتاپ و استیکر می‌باشد و GIF را نیز پشتیبانی نمی‌کند.

نتیجه‌گیری

با توجه به نیاز‌های متفاوت و جامعه‌ای که با آن در ارتباط هستید نمیشود به این نتیجه برسیم که شما باید کدام اپلیکیشن را انتخاب کنید. هر کاربری بنا بر نیازها و ضرورت‌های استفاده‌ی خود می‌تواند یکی از این دو را به عنوان اپلیکیشن پیام‌رسان اصلی انتخاب کند.

  • سیید علی تقوی
    1 فوریه 2016 @ 01:41

    سلام:
    من از هردوی نرم افزار استفاده میکنم.وطرفدار هرجفتشون هستم.والان هم جز این دوتا ولاین ازهیچ نرم افزاری استفاده نمیکنم.
    هم واتساپ خوبه وهم تلگرام.والسلام.

یک پاسخ بدهید