موبایل
در حال خواندن
چگونه بفهمیم که چیپست آیفونمان ساخته TSMC است یا سامسونگ
0

چگونه بفهمیم که چیپست آیفونمان ساخته TSMC است یا سامسونگ

توسط امین بهره مند12 اکتبر 2015

اخیرا خبر‌هایی مبنی بر وجود تفاوت بین دستگاه‌های مختلف فروخته شده آیفون به گوش می‌رسد. دلیل اصلی این تفاوت، دوگانه بودن سازندگان چیپست آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس است. در واقع مانند همیشه، اپل تنها بخش طراحی این چیپست را در اختیار داشته و قسمت تولید انبوه آن را به تولیدکنندگان دیگری واگذار کرده است. تا پیش از این، سامسونگ وظیفه تولید چیپست‌های آیفون را بر عهده داشت، اما در دو محصول اخیر، اپل در کنار سامسونگ از کمک شرکت TSMC نیز برای تولید چیپست A9، بهره برده است. اما نتایج چند بنچمارک، حاکی از تفاوت عملکرد این دو چیپست بوده است. نکته مهم برای ما این است که هنگام خرید، چگونه متوجه شویم که چیپست دستگاهمان ساخت کدام شرکت است.

در ادامه با تکنوتاچ همراه باشید.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، تفاوت دو چیپست ساخته شده توسط سامسونگ و TSMC در تکنولوژی اندازه آن‌هاست. در حالی که چیپست سامسونگ ۱۴ نانومتری است و به نظر پیشرفته‌تر می‌رسد، نتایج بنچمارک‌های مختلف نشان داده است که عملکرد چیپست‌های TSMC در زمینه درجه حرارت دستگاه و مصرف باتری، بهتر و درخشان‌تر بوده است.

تفاوت اصلی اما در میزان مصرف باتری دستگاه است. جایی که دستگاه مجهز به چیپست A9 ساخت شرکت TSMC، حدود ۲ ساعت بیشتر از دستگاهی که از چیپست ساخت سامسونگ استفاده می‌کند، از نظر باتری دوام می‌آورد. تفاوتی که به نظر فاحش می‌رسد.

اما اگر یک دستگاه آیفون ۶ اس یا ۶ اس پلاس خریده‌اید و می‌خواهید بدانید که چه نوع چیپستی در آن به کار رفته است، کافی است اپلیکیشنی که در ادامه معرفی می‌کنیم را دانلود کرده و به کمک آن، این موضوع را تشخیص دهید.

با دانلود اپلیکیشن Battery Memory System Status Monitor، می‌توانید بفهمید که گوشی شما جزو کدام دسته است. پس از باز کردن اپلیکیشن، بر روی زبانه System ضربه بزنید. در قسمتDevice دنبال گزینه Model بگردید. این بخش به شما شماره مدل چیپست گوشی را نمایش می‌دهد. اگر این شماره N71mAP و یا N66mAP بود، سازنده چیپست دستگاه شما شرکت TSMC است و اگر N71AP و یا N66AP بود، سامسونگ آن را ساخته است.

شماره سریال سازنده چیپست آیفون

اپل البته ادعا کرده است که تفاوت بین این دو چیپست در حد ۲ یا ۳ درصد و ناچیز است و بر روی عملکرد دستگاه شما تاثیر چندانی ندارد؛ اما اگر دوست دارید که مدل TSMC را داشته باشید، می‌توانید هنگام خرید دقت کنید و یا اگر از فروشگاه‌های معتبر اپل گوشی خود را خریده‌اید، از فرصت ۱۴ روزه برای بازگرداندن و تعویض کالا استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن از iTunes

منبع: ubergizmo

یک پاسخ بدهید