موبایل
در حال خواندن
۵ راه برای کنترل مصرف اینترنت در اندروید
1

۵ راه برای کنترل مصرف اینترنت در اندروید

توسط امین بهره مند21 جولای 2015

یکی از مشکلاتی که ممکن است به عنوان یکی از کاربران سیستم‌ عامل اندروید با آن مواجه شده‌ باشید، استفاده بیش از حد اپلیکیشن‌ها از میزان حجم اینترنتتان است. این مصرف بی‌رویه می‌تواند به سبب فعالیت برنامه‌ها در پس‌زمینه و یا برنامه‌های ارتباطی و شبکه‌های اجتماعی اتفاق بیفتد. مشکلی که می‌تواند آزاردهنده باشد.

خوشبختانه گوگل به این مسئله توجه ویژه داشته و به طور پیش‌فرض ابزارهایی را برای کنترل ترافیک مصرفی، درون این سیستم‌عامل تعبیه کرده‌ است. اگر از مصرف بالای اینترنت خود کلافه شده‌اید و یا صرفا دوست دارید کنترل بیشتری بر روی مصرف اینترنت خود داشته‌باشید، این پنج تکنیک ساده را مطالعه کنید.

۱- از کنترل‌کننده داخلی کروم استفاده کنید

مرورگر کروم که به طور پیش‌فرض بر روی سیستم‌ عامل اندروید وجود دارد، یک ابزار داخلی برای کنترل‌ مصرف‌ داده دارد. این ابزار با فشرده‌ کردن اطلاعات، تاثیر قابل‌توجهی در میزان اینترنت مصرفی وبگردی شما می‌گذارد و می‌تواند هزینه ماهانه شما را کاهش دهد. برای فعال‌کردن این قابلیت به قسمت تنظیمات کروم رفته، گزینه Data Saver را پیدا کرده و آن را فعال کنید.ابزار کنترل ترافیک کروم

۲- همگام‌سازی‌هایی را که نیاز ندارید، غیر‌فعال کنید

غیر‌فعال کردن همگام‌سازی‌هایی که در استفاده روزمره شما از تلفن‌ همراهتان نقشی ندارند، راهی موثر برای کاهش مصرف داده و همچنین افزایش طول عمر باتری دستگاهتان است. در تنظیمات دستگاه به قسمت حساب‌ها (Accounts) بروید. اینجا لیست اکانت‌هایی را که بر روی دستگاه شما فعال است، مشاهده می‌کنید. از اکانت گوگل خود شروع کنید. نیازی ندارید که تقویم و اسناد شما سینک شود؟ به راحتی آن را غیر‌فعال کنید! به همین ترتیب باقی اکانت‌هایی را که نیاز ندارید همگام‌سازی شوند را نیز غیر‌فعال کنید.۳غیر فعال کردن همگام سازی های بی فایده

۳- برای مصرف داده خود سقف تعیین کنید

سیستم‌عامل اندروید قسمتی دارد که میزان مصرف داده را نمایش می‌دهد و این موضوع می‌تواند به ما کمک بسیار زیادی بکند. ابتدا به بخش مصرف داده (Data Usage) رفته و گزینه Set cellular data limit را فعال کنید. دوخط داخل نمودار یکی مشخص می‌کند که حداکثر مصرف داده شما چقدر باشد و دیگری مشخص می‌کند پس از چه میزان مصرف ترافیک، به شما اخطار داده شود.

ابزار بررسی میزان مصرف اینترنت اندروید

پس از این گام، بروی سه نقطه کنار تصویر که منجر به باز شدن منوی جدیدی می‌شود، بزنید. گزینه Restrict background data را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه تا زمانی که از شبکه اینترنت همراه استفاده کنید، دستگاه مصرف برخی از اپلیکیشن‌ها را کنترل می‌کند. این مسئله می‌تواند باعث شود که برخی از نوتیفیکشن‌های نرم‌افزار‌های ارتباطی با تاخیر برای شما نمایش داده شود. پس اگر نیاز به ارتباط پیوسته با شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی دارید، بهتر است این گزینه را فعال نکنید. زمانی که به یک شبکه Wi-Fi متصل شوید عملکرد دستگاه به حالت عادی باز خواهد گشت.

علاوه بر این می‌توانید نگاهی به نمودار مصرف داده اپلیکیشن‌هایی که نصب کرده‌اید بیندازید. گاهی نرم‌افزاری که استفاده چندانی از آن نمی‌کنید، ترافیک زیادی را در پس‌زمینه مصرف می‌کند. از این طریق به راحتی می‌توانید آن را شناسایی کرده و آنیستالش کنید.

۴- به‌روز‌رسانی خودکار اپلیکیشن‌ها را غیر‌فعال کنید

با غیر‌فعال کردن به‌روز‌رسانی خودکار می‌توانید بر مصرف داده خود مدیریت بیشتری داشته باشید. بسیاری از اوقات آپدیت نرم‌افزارها ضروری نیست و یا ممکن است بخواهید در زمانی که به اینترنت رایگان دسترسی دارید آن‌ها را به‌روز‌رسانی کنید. پس اپلیکیشن گوگل‌پلی‌استور را باز کنید و به قسمت تنظیمات بروید. Auto-update را انتخاب کرده و گزینه Do not auto-update apps را علامت بزنید.

غیر فعال کردن آپدیت خودکار

۵- نقشه‌ها را برای استفاده آفلاین ذخیره کنید

این ترفند به درد کسانی می‌خورد که قصد سفر دارند. پیش از حرکت تمام نقشه‌هایی را که نیاز دارید از گوگل مپ دانلود کنید. این کار بسیار ساده است. اپلیکیشن گوگل مپ را باز کنید و در قسمت جست‌و‌جو نام محلی که قصد بازدید از آن را دارید تایپ کنید. هنگامی که نقشه مورد نظر باز شد، منوی پایین نقشه را به سمت بالا کشیده و گزینه Save کردن را انتخاب کنید. این تمام کاریست که باید انجام دهید!

نقشه آفلاین گوگل مپ

یک پاسخ بدهید