موبایل
در حال خواندن
۷ ایده‌ی جالب برای گرفتن عکس‌های بارانی با گوشی
5

۷ ایده‌ی جالب برای گرفتن عکس‌های بارانی با گوشی

توسط مریم کربلایی۹ دی ۱۳۹۴

شاید آخرین کاری که دلتان بخواهد در یک روز بارانی انجام دهید، بیرون رفتن از خانه به قصد عکاسی است. اما باران یک نعمت بزرگ الهی خصوصا برای علاقمندان عکاسی است که برای‌مان یک فرصت عالی برای ثبت تصاویر جذاب و خلاقانه فراهم می‌کند. نگران نباشید، قرار نیست زیر رگبار تند باران به عکاسی بپردازید. می‌توانید تا قطع بارش صبر کنید و بعد، از اثرات زیبای بجا مانده‌ از باران عکاسی کنید. باران پدیده‌ی زیبا و شگفت‌انگیزی است. ما در این مطلب، هفت راه جالب و خلاقانه برای ثبت این پدیده‌ی زیبا را به شما خواهیم آموخت.

در ادامه با تکنوتاچ همراه باشید.

۱- از قطرات باران بر شیشه‌ی پنجره‌ها عکس بگیرید

lights-in-the-rain

قطرات باران روی پنجره یکی از سوژه‌های جالب برای عکاسی است که برای ثبت آن لازم نیست زحمت بیرون رفتن از خانه را هم به خودتان بدهید. در خانه، محیط کار، کافه، رستوران، اتوبوس، اتومبیل یا هرجای دیگری که هستید، از پنجره به بیرون نگاه کنید و یک نمای جذاب پیدا کنید و عکاسی‌تان را شروع کنید. این نما ممکن است تصویر یک خیابان شلوغ، پر از مردمی که چتر بر سر گرفته‌اند باشد، یا منظره‌ای از طبیعت و درختان و گیاهان و یا هرچیز دیگری. روی قطرات باران فوکوس کنید و عمق میدان را کاهش دهید، تا نمای محوی از منظره پشت پنجره و تصویر زیباتری داشته باشید. برای این‌کار باید لنز دوربین گوشی خود را به پنجره نزدیک کنید و سپس با انگشت خود، روی تصویر یکی از قطر‌ه‌ها بر صفحه نمایش ضربه بزنید (تپ کنید)، تا روی آن فوکوس شود. اما اگر نمای پشت پنجره متحرک است (مثلا یک خیابان پرتردد است) باید دوربین را روی فوکوس اتوماتیک بگذارید.چون هر بار که چیزی در کادر تکان می‌خورد، فوکوس گوشی‌تان بهم می‌خورد. برای قفل کردن فوکوس، باید انگشت‌تان را برای چند ثانیه روی صفحه نمایش نگه دارید تا اینکه عبارت AE/AF Lock روی صفحه ظاهر شود. اگرفوکوس به درستی انجام نشده است و قطرات باران تار به نظر می‌رسد، فاصله‌ی بین گوشی و پنجره را تغییر دهید و دوباره برای فوکوس شدن تپ کنید.

cute-rain-in-mirror

وقتی که در حال عکاسی از یک خیابان شلوغ هستید، توانایی ثبت لحظات، خیلی مهم هست. صبور باشید و به نظاره بایستید تا اتفاقی قابل توجه رخ دهد. مثلا یک نفر با چتری رنگارنگ از مقابل‌تان بگذرد و بعد تصویرش را ثبت کنید. همچنین می‌توانید از یک دوست بخواهید که بیرون و پشت پنجره بایستد و شما یک پرتره‌ی زیبا از پشت قطرات باران از او بگیرید.

عکاسی در باران شیشه ماشین

۲- از بازتاب قطرات باران عکس بگیرید

اگر از نزدیک به قطرات باران نگاه کنید، متوجه می‌شوید که می‌توانید بازتاب کوچکی از تصویر خود و محیط اطراف‌تان را در این قطرات ببینید. مخصوصا اگر این قطرات روی سطوح شفافی مثل شیشه یا سطوح فلزی مثل اتومبیل باشد.

بازتاب در عکاسی

عکس بالا بازتاب خیابان اطراف یک اتومبیل در قطرات باران روی شیشه پنجره‌ی آن را نشان می‌دهد.

برای اینکه بتوانید در این بازتاب‌های کوچک قطرات، جزییات را ثبت کنید، باید خیلی به قطرات باران نزدیک شوید. اگر لنز ماکرو دارید، آن را به گوشی‌تان وصل کنید و به کمک آن نزدیک‌تر شوید. برای اینکه نتیجه زحمات‌تان، دیدنی باشد، مطمئن شوید که چیز جالبی در بازتاب‌ها دیده شود. مثلا یک فرد، درخت، ماشین یا ساختمان. برای ویرایش چنین عکسی با اپلیکیشن VSCOcam  از g3 preset استفاده کنید.

بازتاب در قطره باران

۳- با قطرات باران عکس‌های انتزاعی بگیرید

قطرات باران فرصت‌های زیادی برایتان فراهم می‌کند تا عکس‌های جالب انتزاعی بگیرید. عکاسی انتزاعی یعنی از موضوعات معمولی به صورت خاص و منحصربه‌فردی، تصاویری خلاقانه ثبت کنید. در هنگام بارش باران‌های سنگین، سعی کنید از پشت پنجره طوری عکس بگیرید که آب موجب تاری و بهم ریختگی نمای پشت پنجره شود. می‌توانید از قطرات باران روی صفحات بازتابنده استفاده کنید. کادر را طوری از این قطرات پر کنید تا یک الگوی انتزاعی ایجاد شود. همچین می‌توانید بازتاب‌های جالب این قطرات را هم ثبت کنید.

پرتره آبستره در باران

عکس زیر را ببینید. به سادگی نمی‌شود گفت چه چیزی در تصویر دیده می‌شود. ترکیبی از بازتاب نور، قطرات باران و خط زرد، یک تصویر انتزاعی خلق کرده است که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این عکس درحقیقت تصویر قطرات باران بر روی صندوق عقب یک ماشین است که بازتابی از ساختمان‌های کنار خیابان را دربردارد.

تصویر انتزاعی در باران

با عکاسی انتزاعی است که بیننده، زیبایی هنر عکاسی را درک می‌کند حتا اگر در نگاه اول متوجه نشود چه چیزی را در عکس می‌بیند. عکاسی انتزاعی دست شما را در ایجاد خلاقیت باز می‌گذارد و یک روز بارانی هم بهترین فرصت برای به اجرا گذاشتن خلاقیت شماست. فقط کافی است توجه‌تان را به قطرات باران یا جریان آب در هر سطحی معطوف کنید و سپس تصویر انتزاعی جالب‌تان را خلق کنید.

۴- از مردم و چترهایشان عکس بگیرید

قطعا در یک روز بارانی، افراد زیادی در حال تردد با چتر در خیابان‌ها خواهید دید. این چترها، در ابعاد و رنگ‌های مختلف، سوژه‌ی زیبایی برای ثبت شدن است. می‌توانید از چتر برای ایجاد حس رمز و راز در عکس‌های‌تان استفاده کنید. چرا که چترها چهره‌ی صاحبان خود را می‌پوشانند و یک حالت مرموز بودن به آن‌ها می‌دهند. روزهای بارانی معمولا هوا گرفته و تاریک است، بنابراین یک چتر رنگارنگ، طراوت و زیبایی به کادر شما می‌بخشد. هنگام عکاسی از خیابان شلوغ و پرتردد، روی یک چتر فوکوس کنید تا تصویرتان دیدنی‌تر شود.

چتر‌های رنگارنگ

یا می‌توانید یک تصویر نمای نزدیک از چتر داشته باشید تا قطرات باران روی آن هم دیده شود.

قطرات باران بر چتر

اگر باران شب هنگام می‌بارد، بازتاب نورها بر کف خیابان‌های نم‌زده یک نمای فوق‌العاده و رمانتیک برای عکاسی ایجاد می‌کند. کافی است بخت یارتان باشد و در خیابان زوجی را ببینید که چتر بر سر، در حال قدم زدن زیر باران هستند تا یک تصویر رمانتیک به‌یادماندنی خلق کنید.

زوج زیر چتر در باران

یا می‌توانید به بلندی مثلا بر روی یک پل بروید و از آن‌جا پایین را نگاه کنید و از افرادی که چتر بر سر در حال عبورند، عکس بگیرید. تا یک نمای از بالا از چترها داشته ‌باشید.

برای ویرایش این دسته از عکس‌های‌تان با اپلیکیشن VSCOcam از hb1 preset استفاده کنید.

۵- از بازتاب گودال‌های پرآب عکس بگیرید

پس از باران، چاله‌های پر آب شده‌ی زیادی در سطح شهر ایجاد خواهد شد که اگر به نیمه پر لیوان نگاه کنیم، همین‌ها سوژه‌ی مناسبی برای عکاسی است. چاله‌های کوچک آب را در پارکینگ‌ها، گودال‌های پیاده‌روها، گوشه‌های جدول خیابان‌ها و هرجای دیگری می‌توانید پیدا کنید. راه‌های مختلفی برای ثبت بازتاب گودال‌های آب وجود دارد. اول از همه دنبال چاله‌ای بگردید که تصویر بازتاب شده از آن، تصویر جالبی از محیط اطرافش باشد. درختان، ساختمان‌ها، مردم و وسایل نقلیه همگی سوژه‌های خوبی است که می‌توانید از تصویر منعکس شده‌شان در گودال‌های آب عکس بگیرید. شروع کنید به عکاسی و از زوایای مختلف عکس بگیرید. در اطراف‌تان بگردید، از بالا یا پایین به حالت نشسته، با زاویه‌ی باز یا به حالت زوم شده عکس بگیرید، تا به بهترین کادر از بازتاب‌ها دست پیدا کنید.

reflection_rain_drop

می‌توانید همچون عکس بالا، ترکیب متقارنی از بازتاب و پس‌زمینه را تصویر کنید. یا می‌تواند عکس‌تان متقارن نباشد و بازتاب فضای بیشتری اشغال کند. هیچ قانون مطلقی در این مورد وجود ندارد. دست شما کاملا باز است تا خلاقیت‌تان را به‌کار گیرید و به هر شکل که فکر می‌کنید بهترین تصویر را ارائه می‌دهد، کادرتان را ببندید.

چاله‌ی آب

حتی تصویر معکوس شده خودتان بر سطح آب هم می‌تواند سوژه‌ی جالبی باشد. هنگام انتشار عکس هم می‌‌توانید تصویر را بچرخانید (rotate) تا به فهم بیننده از انعکاسی بودن تصویر کمک کنید.همچنین اگر هنگام بارش باران، به سراغ گودال‌های پر آب کف خیابان‌ها بروید، می‌توانید علاوه‌بر انعکاس‌ها، امواج کوچک و زیبای قطرات باران را هم ثبت کنید.

۶- از بازتاب‌های زمین خیس عکس بگیرید

یک شب بارانی

راه دیگر ثبت زیبایی‌های یک روز بارانی، عکاسی از سطوح خیابان‌ها و پیاده‌روهاست که بخاطر خیس بودن، تبدیل به یک سطح بازتابنده می‌شود.بدون این نم‌ناکی و بازتاب، خیابان و پیاده‌روها در عکس‌ها تاریک ثبت می‌شوند که هیچ زیبایی ندارد. اما این خیسی و بازتاب نورهای رنگارنگ خیابان بر سطح آن، جلوه‌ی زیبا و روشن‌تری به عکس‌تان می‌دهد.بازتاب‌ها، نورهای مختلف و جلوه‌های بصری زیبایی ایجاد می‌کند، به تصویرتان عمق می‌دهد و توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. این زیبایی‌ها به‌خصوص در شب دو چندان می‌شود چرا که بازتاب‌ نورهای خیابان و تابلوهای نئونی مغازه‌ها به عکس‌هایتان، حس گرمای فوق‌العاده‌ای می‌دهد.

۷- از پخش شدگی قطرات آب عکس بگیرید

قطرات آب باران

عکاسی از قطرات در حال پاشیده شدن، یکی از سوژه‌های جالب و شگفت‌انگیزاست. یکی از ساده‌ترین راه‌هایش این است که از شخصی بخواهید بر گودال پر از آب بپرد و شما گوشی‌تان را دربیاورید و یک صحنه‌ی دیدنی را به تصویر بکشید. راه دیگر این است که سنگی را بردارید و به گودال آبی پرت کنید و امواج تشکیل شده بر اثر اصابت سنگ با سطح آب را ثبت کنید. فقط باید حواس‌تان را جمع کنید تا درست در لحظه‌ی پاشیده شدن، عکس را بگیرید. برای اینکه مطمئن باشید که در لحظه‌ی درست عکس را ثبت ‌میکنید، می‌توانید از قابلیت عکاسی پیاپی (Burst mode) اپلیکیشن دوربین‌تان استفاده کنید. حالت عکاسی پیاپی، در بازه زمانی کوتاهی چندین عکس پشت سر هم می‌گیرد. پس می‌توانید از میان آنها بهترین عکس را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید نمای نزدیکی از قطرات در حال پاشیده شدن داشته باشید، بهتر است از یک محافظ ضد آب برای گوشی‌تاناستفاده کنید تا خیس نشود.

سخن پایانی

شاید دوست نداشته باشید که وقتی باران می‌بارد از خانه بیرون بروید ولی باید بدانید که عکاسی در هوای بارانی یکی از بهترین موقعیت‌هاست.

آب و هوای مرطوب فرصت خلق تصاویر جالب و منحصر به فردی را می‌دهد که در هوای خشک تقریبا محال است. پس دفعه‌ی بعدی که باران بارید، بروید و ببینید که چه عکس‌هایی می‌توانید بگیرید. اگرچه از داخل هم می‌توانید عکس‌های جالبی از قطرات باران روی پنجره‌ها بگیرید.

 

یک پاسخ بدهید