سیستم عامل
در حال خواندن
چگونه از آپگرید خودکار به ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟
0

چگونه از آپگرید خودکار به ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

توسط زهرا عسگری31 اکتبر 2015

چند هفته‌ای است که ویندوز ۱۰ منتشر شده و اکنون بیش از ۱۰۰ میلیون کامپیوتر شخصی از آن استفاده می‌کنند. در کنار ویژگی‌های بسیار خوب این سیستم عامل، رایگان بودن آپدیت آن برای کاربران ویندوز ۷ و ۸٫۱ یکی از دلایل اصلی رشد سریع ویندوز ۱۰ به شمار می‌رود.

برای دریافت آپدیت ویندوز ۱۰ تنها کافی است بر روی پیغامی که در بخش نوتیفیکیشن ها ظاهر می شود کلیک کنید تا در لیست انتظار دریافت بروزرسانی ویندوز ۱۰ قرار بگیرید.

اما برخی از کاربران ویندوز ۷ و ۸٫۱ گزارش داده‌اند که مایکروسافت بدون اطلاع کاربر فایل‌های آپگرید را بر روی سیستم آنها دانلود می‌کند، حتی اگر کاربر تمایلی به دریافت ویندوز ۱۰ نداشته باشد.

اگر جز کاربرانی هستید که حجم اینترنت شما محدود است، یا با مشکل کمبود حافظه مواجه هستید بهتر است جلوی دانلود این فایل‌ها بر روی کامپیوتر خود را بگیرید زیرا این فایل‌ها حدود ۶ گیگابایت حجم دارند.

در این نوشته در مراحلی ساده به شما آموزش می‌دهیم چطور مانع از دانلود ناخواسته فایل‌های آپگرید ویندوز ۱۰ بر روی ویندوز خود شوید.

اما آیا فایل‌ها بر روی سیستم شما دانلود شده‌اند؟

ابتدا باید بدانید که آیا تا کنون فایل‌های آپگرید بر روی سیستم شما دانلود شده‌اند یا خیر. برای این کار نیاز دارید که بدایند فولدر $Windows.~BT بر روی هارد شما وجود دارد یا نه.

windowsbt-folder

۱- این فولدر یک فولدر پنهان است. بنابراین اول باید به File Explorer بروید و از قسمت View بخش Option را باز کنید تا Folder Option برای شما باز شود.

۲- پس از باز شدن Folder Option تب View را باز کنید و در قسمت Advanced Setting گزینه Show hidden files, folders and drives را تیک بزنید.

۳- بر روی Apply کلیک کنید و سپس OK کنید.

۴- حالا به درایو ویندوز خود بروید تا فولدر $Windows.~BT را ببینید. اگر دانلود تا کنون تمام شده باشد خواهید دید که این فولدر بین ۳ تا ۶ گیگابایت از فضای هارد شما را به خود اختصاص داده است.

اما اگر دانلود فایل‌های آپگرید به پایان نرسیده باشد اکنون باید دانلود بدون اجازه این فایل‌ها را متوقف کنید. مراحل کار در ویندوز ۷ یا ۸٫۱ کمی متفاوت است.

۱- به کنترل پنل و پس از آن Programs and features بروید.

۲- از سمت چپ بر روی لینک View Installed Updates کلیک کنید.

اگر ویندوز ۸٫۱ دارید به دنبال آپدیت‌های KB3035583 و KB2976978 بگردید و اگر ویندوز ۷ سرویس پک ۱ را بر روی دستگاه خود دارید باید به دنبال آپدیت‌های KB3035583، KB2952664 و KB3021917 باشید.

۳- بر روی هر کدام از این آپدیت‌ها کلیک راست کنید و از context menu بر روی Uninstall کلیک کنید.

۴- اگر از شما خواسته شد که سیستم خود را ری استارت کنید، آن را به بعد موکول کنید و به حذف آپدیت‌ها ادامه دهید.

۵- کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

uninstall-upgrade-files

خب حالا که آپدیت‌ها را از سیستم خود حذف کردید لازم است که به Windows Update اعلام کنید که نیازی به نصب این آپدیت‌ها در آینده ندارید.

۱- به کنترل پنل بروید و از آنجا گزینه Windows Update را انتخاب کنید، سپس ر روی Check for updates کلیک کنید.

۲- از بخش سمت چپ بر روی Important کلیک کنید تا این آپدیت‌ها را مشاهده کنید.

۳- با توجه به نسخه ویندوزی که روی سیستم خود دارید، آپدیت‌هایی را که در بالا گفتیم انتخاب کنید و با کلیک راست بر روی آنها، گزینه Hide update را انتخاب کنید. با این کار شما اجازه دانلود مجدد را به این آپدیت‌ها نمی‌دهید.

hide-update-windows-10

حالا باید فضای ذخیره استفاده شده را آزاد کنید

یک راه حل ساده این است که فولدر $Windows.~BT را حذف کنید. اما ممکن است برای حذف این فولدر نیاز به دسترسی‌هایی داشته باشید و به راحتی نتوانید این فولدر را پاک کنید. پس برای حذف آن مراحل زیر را دنبال کنید.

کنترل+ R را فشار دهید تا پنجره ران برای شما باز شود.

پس از باز کردن ران فرمان Cleanmgr/sageset:11 را در آن تایپ کنید و اینتر کنید.

در Disk cleanup بر روی Clean up system files کلیک کنید.

گزینه Temporary Windows installation files را انتخاب کنید.

بر روی OK کلیک کنید.

disk-cleanup-upgrade-win10

خوب است بدانید که اگر نظرتان عوض شد و تصمیم گرفتید به ویندوز ۱۰ آپدیت کنید باید از کنترل پنل>ویندوز آپدیت>Restore Hidden update آپدیت‌ها را از حالت پنهان خارج کنید تا امکان دانلود و نصب آنها فراهم شود.

این راهنما در حالت عادی از دانلود و نصب فایل های ویندوز ۱۰ جلوگیری می‌کند اما اگر تغییر جدیدی ایجاد شود ممکن است جوابگو نباشد. مایکروسافت پیشتر گفته بود که فایل‌ها برای کسانی که آپگرید به ویندوز ۱۰ را انتخاب کرده اند، به طور اتوماتیک دانلود خواهد کرد تا در آینده نصب شود.

یک پاسخ بدهید