سیستم عامل
در حال خواندن
API جدید گوگل، اشتراک اطلاعات اپلیکیشن‌ها با اطرافیان را میسر می‌سازد
0

API جدید گوگل، اشتراک اطلاعات اپلیکیشن‌ها با اطرافیان را میسر می‌سازد

توسط پویان رمضان پور۲۷ تیر ۱۳۹۴

روز گذشته گوگل رسما اعلام کرد که Nearby API خود را جهت استفاده توسعه‌دهندگان در دسترس قرار داده است. این API، استفاده از ویژگی‌هایی همانند Guest Mode در Chromecast یا Nearby Players در Google Play Games را به روشی بسیار آسان و ساده‌تر، امکان پذیر می‌سازد.

ویژگی یاد شده، با ترکیب بلوتوث، Wi-Fi و اصوات غیرقابل شنود، دو دستگاه مختلف را نسبت به هم آشنا می‌سازد. این اتصالات به سادگی و به صورت خودکار انجام می‌شوند. کاربر نیازی به حساب کاربری گوگل ندارد و لازم به ذکر است که این ویژگی، بین iOS و اندروید هم به خوبی کار می‌کند.

برخی توسعه‌دهندگان پیش از این نیز از ویژگی Nearby در اپلیکیشن‌های خود بهره برده اند؛ مانند به اشتراک گذاشتن لیست آهنگ‌ها در Edjing یا گوش دادن به پادکست‌های در حال شنیده شدن در اطرافتان در Pocket Casts. و به لطف API ارائه شده در Google Play Services 7.8، شما قادر خواهید این قابلیت را برای انجام هر کاری به خدمت گیرید.

trello-share-board-nearby-640x360

با انتشار این API، انقلابی با سرویس Eddystone رخ خواهد داد که هدف آن امکان پذیر ساختن اتصالات کم مصرف مبتنی بر بلوتوث است. مقصود از این کار، فراهم سازی پلتفرمی برای توسعه دهندگان جهت انتقال داده‌ها به کاربران در موقعیت دقیق آن هاست. این موضوع، امکان انتقال اطلاعات بدون اشتراک هیچ‌گونه مورد اضافی از سوی کاربر یا توسعه‌دهنده را امکان پذیر می‌سازد. این ویژگی در کنار API مربوط به Nearby به عمل می‌پردازد؛ در نتیجه زیرساخت‌های لازم جهت استفاده از آن هم اکنون موجود است.

در واقع گوگل هم اکنون نیز از این قابلیت در پلتفرم موبایل خود بهره گرفته و انتظار می‌رود شاهد موارد جدیدی، مانند ظاهر شدن منوی رستوران در Google Now هنگام وارد شدن به آن، نیز باشیم.

دستگاه‌های مبتنی بر بلوتوث فعلی نیز با به روزرسانی فیرمور خود قادر خواهند بود از Eddystone بهره مند گردند. به نظر می‌رسد پیشرفت‌های جدید در زمینه اینترنت اشیا به زودی حاصل خواهند شد. نظر شما چیست؟

منبع: فندروید

یک پاسخ بدهید