تکنولوژی
در حال خواندن
چرا سیستم پرداخت با موبایل سامسونگ در ایران می‌تواند موفق باشد؟
1

چرا سیستم پرداخت با موبایل سامسونگ در ایران می‌تواند موفق باشد؟

توسط حسن آیتی۱۵ خرداد ۱۳۹۴

در یکی دو سال اخیر غول‌های دنیای فناوری وارد حوزه‌ای به نام سیستم‌های پرداخت با موبایل یا Mobile Payment شده‌اند. اکنون دیگر کمتر کسی با داشتن کارت‌های بانکی، پول نقد زیادی با خود حمل می‌کند؛ حتی در ایران با توجه به اینکه زیرساخت‌ها لازم به اندازه کافی برای کنار گذاشتن پول نقد توسعه نیافته است ولی به شخصه می‌توانم اغلب اوقات بدون همراه داشتن پول نقد هزینه‌هایم را پرداخت کنم. من بدون همراه داشتن پول نقد می‌توانم از بقالی خرید کنم، بنزین بزنم، دکتر بروم، غذا سفارش دهم و تمامی هزینه‌‌ آنها را با کارت بانکی پرداخت کنم (البته اگه کارت‌خوان جواب بده).

با ورود سیستم‎های پرداخت با موبایل یا Mobile Payment، حتی دیگر نیازی به همراه داشتن این کارت‌های بانکی کوچک و به خاطر سپردن رمز آنها نیست. سیستم‌های پرداخت با موبایل می‌توانند اطلاعات کارت‌های بانکی شما را روی گوشی هوشمند ذخیره کننده تا در هنگام خرید تنها با گرفتن گوشی خود در برابر دستگاه کارت‌خوان هزینه‌های شما در کسری از ثانیه، با امنیت و سرعت بیشتر پرداخت شود.

امروزه شرکت‌های زیادی تمرکز و سرمایه خود را به این سمت برده‌اند. شرکت‌هایی مثل گوگل، اپل و سامسونگ فعالیت خود را آغاز کرده و مایکروسافت نیز به‌ زودی به جمع آنها خواهد پیوست. اما هر یک از این شرکت‌های بزرگ، سیستم پرداخت با موبایل مخصوص به خود را در اختیار دارند که تبلیغات زیادی روی آن صورت می‌گیرد. گوگل با Google Pay، اپل با Apple Pay و سامسونگ با Samsung Pay. تقریبا همه این سیستم‌ها به یک شکل کار می‌کنند اما چه تفاوتی در سیستم پرداخت با موبایل سامسونگ وجود دارد که من فکر می‌کنم این سیستم می‌تواند بر خلاف Google Pay و Apple Pay در ایران موفق شود.

سیستم پرداخت با موبایل سامسونگ

همانطور که گفتم برای استفاده از سیستم‌های پرداخت با موبایل باید گوشی را کنار دستگاه کارت‌خوان قرار داد و سپس از طریق اپلیکیشن مربوطه دستور پرداخت را صادر کرد تا اطلاعات کارت بانکی شما به دستگاه منتقل شود. سیستم‌های پرداخت با موبایل گوگل و اپل برای انتقال اطلاعات کارت‌های بانکی از امواج NFC استفاده می‌کنند، در این حالت هم گوشی و هم دستگاه کارت‌خوان باید مجهز به NFC باشند. اما تفاوت سیستم سامسونگ در این است که علاوه بر NFC می‌توان از طریق امواج مغناطیسی هم این کار را انجام داد.

دستگاه‌های کارت‌خوانی که می‌توانند از طریق امواج مغناطیسی با Samsung Pay ارتباط برقرار کنند در واقع همین دستگاه‌های کارت خوان معمولی هستند که در کشور ما رواج دارند و تعداد آنها نیز زیاد است. بنابراین از همین حالا فروشگاه‌های بسیاری در ایران وجود دارند که می توانند سیستم پرداخت با موبایل سامسونگ را از مشتری قبول کنند.

مورد دیگر، فراوانی و در دسترس بودن گوشی‌های سامسونگ در ایران است. شرکت سامسونگ حضور پر رنگی در بازار کشور ما دارد و کاربران ایرانی نیز علاقه‌مند به استفاده از محصولات این شرکت هستند. در نتیجه بیشتر بودن جامعه کاربری سامسونگ کمک می‌کند تا استفاده از سیستم پرداخت این شرکت سریع‌تر در ایران جا بیافتد و چه بسا با نیازهای داخلی نیز هماهنگ شود.

سیستم پرداخت با موبایل سامسونگ (Samsung Pay) در حال حاضر تنها در دو گوشی گلکسی اس۶ و گلکسی اس۶ اج این شرکت که به تازگی وارد بازار شده‌اند وجود دارد و از تابستان سال جاری استفاده از آن ممکن می‌شود.

یک پاسخ بدهید