تکنولوژی
در حال خواندن
شرکت‌های بزرگ آی‌تی آمریکا، ایران را به رسمیت خواهند شناخت
0

شرکت‌های بزرگ آی‌تی آمریکا، ایران را به رسمیت خواهند شناخت

توسط فرزانه فضل علی۲۹ دی ۱۳۹۴

وزارت خزانه‌داری آمریکا در قالب طرح جامع اقدام مشترک و تأیید اقدامات صلح‌جویانه اتمی ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحریم‌های مربوط به بخش خدمات و سرویس‌های نرم‌افزاری را برداشت. در ادامه با تکنوتاچ همراه باشید…

بر این اساس کمپانی‌های بزرگ آی‌تی می‌توانند ضمن درج دامنه دات آی آر روی وب‌سایت و سرویس‌های تحت وب خود، اقدام به فروش مستقیم لایسنس و حق امتیاز انواع نرم‌افزار و اپلیکیشن کنند. بنابراین هر آنچه در اسناد وزارت خزانه‌داری پیش‌تر آمدهبود، ملغی شده است.

کمپانی‌های اینترنتی مانند گوگل، یاهو، مایکروسافت و … مدتی است خدمات سطح دوم خود را به کاربران ایرانی ارائه می‌دهند اما بر اساس تصمیمات جدید، آن‌ها می‌توانند خدمات مستقیم و سطح اول به کاربران ایرانی عرضه کنند که این موضوع می‌تواند باعث گشایش اینترنتی سرویس‌های مختلف بین شرکت‌های مادر و شرکت‌های ایرانی در عرصه نرم‌افزار شود.

آی بی ام، ادوبی، سرویس‌های مختلف گوگل (مانند گوگل انالیتیک، ادسنس و …) در حال ثبت‌نام‌های جدید و برداشتن تحریم‌ها علیه کاربران ایرانی هستند. اوراکل نیز این هفته در پاسخ به کاربران ایرانی اعلام کرد به‌زودی در سرویس‌های تحریم شده تجدید نظر به عمل می‌آورد.

بنابراین با لغو تحریم‌های نرم‌افزاری که در برنامه اقدام مشترک دیده‌شده، به‌زودی کاربران و شرکت‌های ایرانی از خدمات «های تک» به‌صورت مستقیم بهره خواهند برد. در همین رابطه موسسه حقوقی Akrivis در آمریکا با مدیریت فرهاد علوی، درخواست کمپانی‌های بزرگ آمریکایی برای ورود به بازار ایران را تسهیل کرده است و به زودی شاهد ورود آنها به ایران خواهیم بود.

یک پاسخ بدهید