تکنولوژی
در حال خواندن
مایکروسافت با Drone در پی کشف بیماری‌ها است
0

مایکروسافت با Drone در پی کشف بیماری‌ها است

توسط مریم فانی۲۱ خرداد ۱۳۹۴

درست است که پشه‌ها غیر قابل تحمل‌اند اما از طرفی می‌توانند به ما در شناخت بیماری‌های نو ظهور پیش از شیوع تمام و کمال‌شان کمک کنند. پروژه تحقیقاتی مایکروسافت موسوم به Project Premonition با هدف به دام‌اندازی پشه‌ها و آنالیز ژن‌هایشان و تشخیص بیماری‌های ناقل راه اندازی شده است.

اگرچه این مفهوم تازه نیست اما روش انجام آن قطعا جدید است: مایکروسافت از هواپیماهای بدون سرنشین برای تعیین محل مناسب دام گذاری برای پشه‌ها به صورت خودگردان و همچنین قرار دادن و بازیابی دام ها استفاده می‌کند. پس از آن توالی ژن پشه‌ها تعیین و حجم انبوهی از داده‌های متاژنومی با استفاده از محاسبات ابری طبقه‌بندی می‌شود. به چه امید؟ به امید یافتن زنجیره‌های تازه‌ای از پاتوژن‌ها، پیش از اینکه ویرانی به بار آورند. اینکار به ما کمک می‌کند برای شیوع بیماری‌های بالقوه آمادگی لازم را داشته و یا حتی روشی برای درمان‌شان پیدا کنیم.

اتان جکسون از واحد تحقیقاتی مایکروسافت در پستی نوشت: ما برای جمع‌آوری و تحلیل ژنتیکی پشه‌ها با سیستمی جهانی مواجه‌ هستیم و می‌توانیم پاتوژن‌های بالقوه و گستره‌ی جغرافیایی آن‌ها را پیش از اینکه منجر به شیوع بیماری در بشر شوند تشخیص دهیم. تیم پروژه‌ی Project Premonition این مفهوم را در جزایر کارائیب آزمایش کرده و سخت مشتاق است که ببیند با گذر زمان به چه تازه‌هایی دست خواهد یافت.

منبع: انگجت

 

یک پاسخ بدهید