تکنولوژی
در حال خواندن
نرم افزاری که به استیون هاوکینگ در حرف زدن کمک می‌کند، رایگان شد
1

نرم افزاری که به استیون هاوکینگ در حرف زدن کمک می‌کند، رایگان شد

توسط امین بهره مند۲۹ مرداد ۱۳۹۴

ممکن است نام استیون هاوکینگ به گوشتان خورده باشد. فیزیکدان بریتانیایی که سابقه طولانی در فیزیک و کیهان‌شناسی دارد. مقالات و کتاب‌های بسیاری در این زمینه نوشته و جوایز بسیاری را از آن خود کرده است. اما چیزی که او را از سایرین متمایز می‌سازد ضعف حرکتی وی به خاطری بیماری ALS است. هاوکینگ قادر به حرکت، نشستن، برخاستن و یا حتی حرف زدن نیست.

هاوکینگ برای حرف زدن از یک سیستم هوش مصنوعی استفاده می‌کند که می‌تواند آن را به کمک حرکت ماهیچه‌های صورتش کنترل کند. نرم‌افزاری که این سیستم را کنترل می‌کند، محصول شرکت Intel است. حال این نرم‌افزار به صورت رایگان در اختیار همه قرار گرفته است.

در ادامه با تکنوتاچ همراه باشید…

این نرم‌افزار که ابزار دستیار آگاه از محتوا (به اختصار: ACAT) نام دارد به کاربر اجازه می‌دهد که از کامپیوتر‌ها با حرکات کوچک اعضای بدنشان، استفاده کنند. ACAT در ابتدا برای کمک به هاوکینگ ساخته شده و توسعه یافته بود، اما اکنون اینتل امیدوار است با انتشار نسخه رایگان آن و همت توسعه‌دهندگان، طیف وسیع‌تری از معلولین حرکتی بتوانند از آن استفاده کنند.

این تکنولوژی از سه بخش تشکیل شده است: ورودی که از طریق سنسور مادون قرمز و یا وب‌کم حرکات صورت را تشخیص می‌دهد، رابط کاربری که کاربر به کمک آن حروف را برای تشکیل کلمات انتخاب می‌کند و ابزار کامل‌کننده‌ی متن که حین انتخاب کلمات، منظور کاربر را حدس زده و به این طریق به کار سرعت می‌بخشد. همچنین از کیبورد مجازی این نرم‌افزار می توان برای انتخاب سایر نرم‌افزار‌ها و وبگردی استفاده کرد.

سای پراساد، مالک پروژه ACAT درباره انتشار رایگان این نرم‌افزار بر روی وبسایت اینتل می‌نویسد:

ما امیدواریم پس از انتشار رایگانِ سورس این نرم‌افزار، توسعه‌دهنگان با اضافه کردن رابط‌های کاربری جدید، مدل‌های حسگر نو، سیستم حدس کلمات پیشرفته‌تر و بسیاری قابلیت‌های دیگر، به بهبود آن کمک کنند.

ACAT هنوز برای استفاده کاربران آماده نشده است. بنا بر گزارشات، اینتل در حال کار با تعدادی از افراد برای تست این سیستم است و توسعه‌دهندگان هم می‌توانند آن را فقط بر روی کامپیوتر‌های شخصی (PC) دریافت کنند. اما امکان استفاده از آن بر روی مک وجود ندارد. می‌توانید این نرم‌افزار و راهنمای آن را از اینجا دریافت کنید.

منبع: THe Verge
  • Erfan
    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ @ ۱۳:۴۲

    من موندم اگه اینتل این دستگاه رو برای هاوکینگ نمی‌ساخت، این همه نظریات و اثبات هایی که انجام داده چطور به ما منتقل میشد

یک پاسخ بدهید