تکنولوژی
در حال خواندن
با وجود ۹۰۰ میلیون کاربر، آیا رشد واتس‌اپ متوقف شده است؟
1

با وجود ۹۰۰ میلیون کاربر، آیا رشد واتس‌اپ متوقف شده است؟

توسط امین بهره مند۱۴ شهریور ۱۳۹۴

به گفته Jan Koum، یکی از بنیان‌گذاران واتس‌اپ، این نرم‌افزار پیام‌رسان اکنون ماهانه ۹۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. کوم این خبر را در فیس‌بوک خود منتشر کرده است. شاید به خاطر داشته باشید که اکتبر سال گذشته، فیس‌بوک واتس‌اپ را بیش از ۲۱ میلیارد دلار خرید و آپریل ۲۰۱۵ (حدود ۵ ماه پیش) تعداد کاربران فعال این اپلیکیشن به رقم ماهانه ۸۰۰ میلیون نفر رسید. در آن زمان شاهد افزایش دوبرابری تعداد کاربران ماهانه نسبت به زمانی که واتس اپ توسط فیس‌بوک خریداری شد بودیم.

در ادامه با تکنوتاچ همراه باشید…

چندی قبل فیس‌بوک و واتس‌اپ تبدیل به تنها اپلیکیشن‌های غیر گوگلی شدند که بر روی بیش از یک میلیارد دستگاه اندرویدی نصب شده‌اند. پیش از این تنها اپلیکیشن‌های جیمیل، گوگل مپز و یوتیوب به این رقم دست یافته بودند که همگی از نرم‌افزار‌های گوگل بوده و بر روی بسیاری از گوشی‌ها به صورت پیش‌فرض نصب هستند.

با همه این تفاسیر، به نظر می‌آید که سرعت رشد واتس‌اپ کاهش یافته است. در بازه شش ماهه اکتبر ۲۰۱۴ تا آپریل ۲۰۱۵ شاهد افزایش صد در صدی کاربران این اپلیکیشن بوده‌ایم اما در چهار ماه پس از آن کاربران فعال ماهانه آن تنها ۱۳ درصد رشد داشته است. آیا رشد واتس اپ در حال متوقف شدن است؟ آمار دیگری می‌گوید که واتس‌اپ در این بازه از ۷۰۰ میلیون کاربر به ۹۰۰ میلیون رسیده است که آمار رشد ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. حتی اگر این آمار را ملاک بگیریم، در مقایسه با سال قبل این رشد بسیار بسیار کمتر است.

به خاطر داشته باشید که واتس‌اپ یکی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت فیس‌بوک است. دیگر پروژه بلند مدت آن‌ها اینستاگرام است که در سال ۲۰۱۲ به قیمت ۱ میلیارد دلار توسط فیس‌بوک خریداری شد. رقمی که در زمان خودش بسیار زیاد به نظر می‌رسید. اما در طی سال‌های بعد، محبوبیت این اپلیکیشن به قدری افزایش یافت که نشان داد ارزش آن خرید را داشته است. اپلیکیشنی که اکنون قیمت گذاری بر روی آن بسیار سخت است. آیا در مقام مقایسه می‌توان واتس‌اپ را یک پروژه سرمایه‌گذاری شکست خورده برای فیس‌بوک دانست؟ آینده همه چیز را نشان خواهد داد.

یک پاسخ بدهید