تکنولوژی
در حال خواندن
کاسپرسکی برای فریب رقبا، ویروس‌های تقلبی می‌سازد
0

کاسپرسکی برای فریب رقبا، ویروس‌های تقلبی می‌سازد

توسط امین بهره مند۲۵ مرداد ۱۳۹۴

اخیرا گزارشی منتشر شده است که شرکت کاسپرسکی، یکی از سازندگان معروف نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروس، بیش از ده سال دست به ایجاد ویروس‌های تقلبی برای گمراه کردن رقیبانش می‌زده است. در واقع ویروسی در کار نبوده اما کاسپر‌سکی با گول زدن سایر نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروس، آن را به عنوان ویروسی مخرب اعلام می‌کرده است.

دو کارمند سابق این شرکت به رویترز گفته‌اند که این حمله‌های مخفیانه به عنوان وسیله‌ای برای تنبیه رقبای کوچکتر کاسپرسکی که این شرکت احساس می‌کرده در حال دزدیدن تکنولوژیش هستند، به کار گرفته می‌شده است.

اساس کار این سیستم بدین گونه بوده است: کاسپرسکی در بخش‌هایی از کد‌های نرم‌افزارها دستکاری می‌کرده تا به نظر خطرناک برسند. سپس به طور ناشناس آن فایل‌های دستکاری شده را در یکی از آنتی‌ویروس‌های آنلاین، مانند آنتی‌ویروس‌آنلاین VirusTotal که متعلق به شرکت گوگل است، آپلود می‌کرده است. سپس رقبای این شرکت این فایل را به عنوان فایل مخرب به موتور تشخیص فایل‌های مخرب خود اضافه می‌کردند و پس از آن به اشتباه فایل و نرم‌افزار اصلی را به خاطر شباهت بسیار زیاد کدها با فایل دستکاری و ثبت شده، به عنوان مخرب علامتگذاری می‌کردند.

رقبای بسیاری از جمله Microsoft ،AVG و Avast قربانی این حیله کاسپرسکی شده‌اند. البته این شرکت‌ها هیچ کدام این ادعا را تایید نکرده‌اند اما پیش از این به رویترز اعلام کرده بودند که شرکت ثالث ناشناخته‌ای قصد در گول زدن آن‌ها و اخلال در سیستم تشخیصی آن‌ها دارد.

منابع آگاه رویترز ادعا کرده‌اند که آن‌ها جزو گروه اندکی از افرادی بوده‌اند که از این خرابکاری اطلاع داشته‌اند و همچنین گفته‌اند که کاسپرسکی محققانی داشته که روز‌ها و ماه‌ها بر روی این پروژه کار می‌کردند.

اما کاسپرسکی به نوبه ی خود این ادعاها را رد کرده است :

شرکت ما هرگز هیچ فعالیت مخفیانه‌ای برای فریب دادن رقبایمان و اختلال در بازار آن‌ها نداشته است. این چنین فعالیت‌ها، کارهایی غیراخلاقی و متقلبانه است و از نظر قانونی نیز زیر سوال است.

منابع آگاه رویترز اعلام نکرده‌اند که به عقیده آن‌ها این خرابکاری همچنان ادامه دارد یا نه.

منبع: نکست وب

یک پاسخ بدهید