تکنولوژی
در حال خواندن
گوشی‎های هوشمند ۲۰ برابر کثیف‌تر از سنگ توالت هستند!
0

گوشی‎های هوشمند ۲۰ برابر کثیف‌تر از سنگ توالت هستند!

توسط امین بهره مند۲۵ مرداد ۱۳۹۴

امروزه تلفن‌های هوشمند به بخشی از زندگی ما تبدیل شده‌اند. ما آن‌ها را با خود همه جا می‌بریم و دائما با آن‌ها در ارتباطیم. اما آیا می‌دانید که تلفن‌همراه شما یکی از آلوده‌ترین مکان‌هایی است که می‌توانید در خانه خود پیدا کنید؟ حتی آلوده‌تر از سنگ توالت خانه‌تان؟
مسئله‌ی مشمئز‌کننده ایست اما حقیقت دارد. بررسی‌های دانشمندان نشان داده است که صفحه نمایش گوشی‌های هوشمندمان ۲۰ برابر بیشتر از سنگ توالت خانه‌هایمان میکروب و باکتری‌های بیماری زا دارند! محققان طی آزمایشی ۳۰ گوشی هوشمند و ۳۰ تبلت را که مورد استفاده روزمره مردم عادی، مانند من و شما، بوده است انتخاب کرده‌اند و پس از نمونه‌گیری میزان باکتری‌های بیماری‌زا در هر نمونه را اعلام کرده‌اند. یک تبلت حدود ۶۰۰ باکتری استافیلوکوکوس اورئوس بر روی صفحه نمایش خود داشته است. استافیلوکوک اورئوس، گستره وسیعی از عفونت‌ها از عفونت‌های ساده پوستی (مانند جوشدانه، کورک، آبسه) گرفته تا بیماری‌های تهدید کننده زندگی (مانند پنومونی، مننژیت) را ایجاد می‌نماید.
تبلت دیگری حدود ۱۵ هزار انتروباکتریاسیا داشته است. انتروباکتریاسیا از انواع باکتری هاییست که می‌توانند بیماری‌زا باشند. طی این بررسی هشت عدد از ۳۰ تبلت و ۷ عدد از ۳۰ گوشی هوشمند (حدود ۲۶ درصد نمونه‌ها) بیش از ۱۰۰۰ انتروباکتریاسیا داشته اند. این نتایج زمانی نگران‌کننده می‌شود که بدانیم اگر از سنگ توالت نمونه گیری کنیم، به طور معمول حدود ۲۰ استافیلوکوک اورئوس و کمتر از ۱۰ انتروباکتریاسیا دارد.

clean-smartphone
اما شاید از خود بپرسید که چگونه گوشی‌های هوشمند ما تبدیل به خانه‌ای برای باکتری‌ها شده است؟ پاسخ این سوال قابل پیش‌بینی است: ما به ندرت گجت‌های خود را تمیز می‌کنیم و وقتی هم که آن‌ها را تمیز می ‌کنیم، به دقت این کار را انجام نمی‌دهیم. گاهی حتی تمیز کردن صفحه نمایش گوشی خود با آستینمان را کافی می‌دانیم!
البته خوشبختانه تکنولوژی پیش از این به فکر محافظت از ما در مقابل این باکتری‌ها افتاده است. گوشی ZTE Axon از اولین قدم‌های تکنولوژی برای مقابله با این باکتری‌ها بود. صفحه نمایش گوریلا گلس این محصول ضدمیکروب است و طبق ادعای سازنده قادر به کشتن تا ۹۹٫۹۹ درصد باکتری‌هاییست که بر روی صفحه نمایش می‌نشینند. مایکروسافت هم اخیرا سیستمی نوری را ثبت اختراع کرده که قادر به تشخیص میکروب‌های سطح صفحه نمایش و از بین بردن آن ها و همچنین اثر انگشت کاربران از روی صفحه‌نمایش است. گوشی‌های لومیا و تبلت‌های سورفیس که از این پس معرفی خواهند شد احتمالا از این سیستم بهره خواهند برد.
با این حال نباید منتظر بنشینید تا شرکت‌های مختلف با اختراعاتشان شما را از شر میکروب‌ها خلاص کنند. یک اسپری ضد‌عفونی‌کننده برای صفحه نمایش و یک دستمال می‌تواند شما را از باکتری‌ها مصون نگه دارند. فقط تنبل نباشید و هر روز آن‌ها را به کار ببرید!

یک پاسخ بدهید