تکنولوژی
در حال خواندن
۶ نکته که عکاسان تازه کار باید بدانند
2

۶ نکته که عکاسان تازه کار باید بدانند

توسط مریم کربلایی۹ آذر ۱۳۹۴

اگر شما هم جزو آن دسته از علاقمندان عکاسی هستید که به تازگی یک دوربین عکاسی یا موبایلی با دوربین قوی خریداری کرده‌اید، حتما به دنبال راه‌هایی برای بهبود روند عکاسی‌تان هستید.

ما در این مطلب سعی داریم به شش سوالی که اغلب برای عکاسان تازه‌کار مطرح است، پاسخ دهیم.

در ادامه با تکنوتاچ همراه باشید.

1- چگونه عکس‌هایی واضح (Sharp) بگیریم؟

برای اینکه سوژه‌های‌تان تصویری واضح داشته باشند می‌توانید از سیستم فوکوس اتوماتیک دوربین‌تان کمک بگیرید. در اغلب موارد فوکوس اتوماتیک سریع‌تر و راحت‌تر از فوکوس دستی عمل می‌کند. چرا که تشخیص سوژه و انتخاب نقطه مناسب فوکوس را به دوربین واگذار کرده‌ایم. کارکرد سیستم فوکوس اتوماتیک بدین صورت است که فرض می‌شود سوژه نزدیک‌ترین چیز به دوربین است و در مرکز کادر قرار گرفته است.

یک تمرین ساده برای اینکه بتوانید خودتان نقاط فوکوس را مشخص سازید این است که اشیائی مابین خودتان و سوژه قرار دهید. یا سوژه را در نقطه‌ای خارج از مرکز بگذارید و سعی کنید روی آن فوکوس کنید. چندین بار که این کار را انجام دهید، دست‌تان می‌آید و دیگر به راحتی می‌توانید فوکوس کنید.

فوکوس در عکاسی

به طور معمول در دوربین‌ها دو نوع فوکوس یک نقطه‌ای و یا چند نقطه‌ای داریم. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به دفترچه‌ی راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

زمانی که یکی از این دو حالت را فعال می‌کنید، باید یک دکمه را فشار دهید تا با استفاده از کلیدهای هدایتی بتوانید نقاط فوکوس را که نزدیک‌ترین نقاط به سوژه است، انتخاب کنید.

اگر دوربین شما صفحه نمایش لمسی دارد میتوانید همچون دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، نقاط فوکوس را سریع و راحت با لمس یک انگشت بر صفحه نمایش مشخص کنید .

2- چگونه از اشیاء متحرک عکس بگیریم؟

اگر سوژه شما متحرک است و می‌خواهید یک تصویر ثابت و فریز شده از آن بگیرید، باید سرعت شاتر را به سریع‌ترین حد خود تنظیم کنید.

راحت‌ترین راه این است که دوربین خود را روی حالت عکاسی ورزشی بگذارید، اما اگر می‌خواهید خودتان هم کنترلی روی عکاسی‌تان داشته باشید بهتر است که بجای آن از حالت تقدم شاتر استفاده کنید. در حالت تقدم شاتر، سرعت شاتر را تنظیم می‌کنید یعنی مشخص می‌سازید که چه مقدار شاتر دوربین باز باشد تا نور به سنسور برسد. اگر دیدید که بیشتر از یک حد خاصی نمی‌توانید سرعت شاتر را زیاد کنید، باید مقدار حساسیت (ایزو) را افزایش دهید.

همچنین می‌توانید برای راحتی کار، ایزو را بصورت خودکار بگذارید و دیگر نگران تنظیمات ایزو نباشید.

3- چگونه پس‌زمینه عکس‌های‌مان را محو کنیم؟

یکی از بزرگترین مزایای عکاسی با دوربین نسبت به عکاسی با گوشی‌های هوشمند، مخصوصا گوشی‌های رده پایین این است که سنسورهای بزرگ دوربین این امکان را به شما می‌دهد که کنترل بیشتری بر عمق میدان داشته باشید. عمده کنترل‌های عمق میدان توسط دریچه دیافراگم اعمال می‌شود.

پس‌زمینه مات

یک دیافراگم باز (با عدد f کمتر، معمولا f/4 یا f/2.8) عمق میدان کمتری به شما می‌دهد. بطوری که قسمت کوچکی از جلوی تصویر واضح و نقاط پشتی آن تار می‌شود.

ساده‌ترین راه برای تنظیم دریچه دیافراگم استفاده از حالت تقدم دیافراگم (Av) است. در این حالت شما تنها مقدار باز بودن دریچه دیافراگم را کنترل می‌کنید و تنظیم سرعت شاتر به عهده دوربین است.

توجه داشته باشید که در مکان‌های کم نور، سرعت شاتر کم می‌شود. برای جلوگیری از تاری تصویر می‌توانید میزان حساسیت (ایزو) را بالا ببرید. یا از یک سه‌پایه کمک بگیرید تا از لرزش تصویر جلوگیری شود.

می‌توانید با نزدیک شدن به سوژه یا استفاده از لنز‌های تله یا با زوم کردن، عمق میدان را محدود کنید و فضای اضافی را از بین ببرید.

همچنین سعی کنید با جلو رفتن و نزدیک شدن به سوژه و فاصله گرفتن از پس‌زمینه، فاصله بین آن و نقطه فوکوس و فضای پشت سوژه را افزایش دهید تا پس‌زمینه‌ی محوتری داشته باشید.

4- چگونه عکس‌های بهتری از یک نمای برفی یا یک ساحل بگیریم؟

بسیاری از مردم یک دوربین خوب می‌خرند تا بتوانند لحظات زیبایی که در تعطیلات‌شان، در یک ساحل یا پیست اسکی گذرانده‌اند را در عکس‌هایشان ثبت کنند.

اما اغلب تلاش‌شان برای ثبت این لحظات به یادماندنی نتیجه جالبی به همراه نداشته است و عکس‌هایشان بیش از حد تیره و تاریک شده است. مشکل نماهای برفی و ساحل این است که نور خورشید زیادی بازتاب می‌دهد و خیلی روشن است. به همین علت دوربین را هنگام نوردهی فریب می‌دهد.

عکاسی ساحلی

برای مقابله با این مشکل، بسیاری از دوربین‌ها، حالت عکاسی نمای برفی یا ساحل دارند. اما اگر بخواهید از این حالت استفاده کنید، کنترل دوربین برای تنظیم دریچه دیافراگم و سرعت شاتر وقت‌گیر می‌شود.

یک جایگزین بهتر این است که دوربین را روی یکی از حالت‌های عکاسی تقدم دیافراگم، تقدم شاتر یا برنامه‌ی اتوماتیک نمای برفی یا ساحل بگذارید یا از کنترل جبران نوردهی دوربین‌تان استفاده کنید.

در حالت برنامه‌ی اتوماتیک، دوربین هم دریچه دیافراگم و هم سرعت شاتر را تنظیم می‌کند اما شما می‌توانید آنها را باهم تغییر دهید تا زمانی که به ترکیب صحیحی برای عکس‌تان برسید.

یا می‌توانید با یک درجه افزایش نوردهی(exposure)، نوردهی را جبران کنید. برای این کار باید خط نمایشگر نوردهی را یک درجه به سمت راست در جهت مثبت پیش ببرید. البته در اغلب موارد یک درجه افزایش کافی به نظر می‌رسد ولی مقدار دقیق را باید در موقعیت خاص خودتان و باتوجه به نور محیط بدست آورید.

5- چگونه عکس‌های زیباتر و طبیعی‌تری از کودکان بگیریم؟

یک نوزاد تازه به دنیا آمده اغلب انگیزه خرید یک دوربین عکاسی می‌شود. اما در کنار تهیه دوربین بهتر است راه‌های بهتر عکس گرفتن از کودکان را هم آموخت. یکی از مهم‌ترین راه‌های بهبود عکس‌ها کنترل ترکیبی از اتوفوکوس، دریچه دیافراگم و سرعت شاتر است.

برای شروع بهتر است که عکاسی را از زاویه دید کودک شروع کنید تا نگاه از بالا به پایین به آنها نداشته باشید.

همچنین به پس‌زمینه توجه داشته باشید و تاجایی که ممکن است بهم‌ریختگی‌ها را حذف کنید. کادری را انتخاب کنید که به شما تمیزترین و خلوت‌ترین پس‌زمینه را می‌دهد. عمق میدان کمتر می‌تواند تاثیرسوژه مورد نظر را بیشتر و پس‌زمینه را کمتر کند.

بهترین زمان عکاسی از کودکان هنگامی است که آنها به حال خود رها و از وجود دوربین بی‌اطلاع‌اند. در این موقع می‌توانید از حالت طبیعی آنها عکس بگیرید.

با استفاده از یک لنز با فاصله کانونی طولانی می‌توانید از فاصله دورتری از کودکان در حال بازی عکس بگیرید. یک پارک محلی می‌تواند مکانی ایده‌آل برای عکاسی شما باشد. اگر در یک روز با هوای ابری به این مکان بروید که دیگر فوق‌العاده می‌شود. چرا که دیگر هیچ سایه‌ی زننده‌ای وجود ندارد که مزاحم عکاسی‌تان شود.

عکاسی از کودکان

فراموش نکنید که ترازسفیدی (white balance) دوربین‌تان را هم تنظیم کنید. در این شرایط تراز سفیدیِ نور روز (Daylight)، رنگ‌های چشم‌نوازتری ایجاد می‌کند تا حالت اتوماتیک.

حالت فوکوس اتوماتیک پیوسته معمولا انتخاب بهتری است برای عکس گرفتن از کودکانی که مدام در حالت جنب و جوش هستند.

می‌توانید با رفتن به به حالت عکاسی پیاپی از عکاسی متوالی بهره ببرید. بعد از اینکه این گزینه را در دوربین‌تان فعال کردید، هنگامی که دست‌تان را روی شاتر بگذارید تا زمانی که آن را بردارید دوربین به عکس گرفتن ادامه می‌دهد. از اینکه تعداد زیادی عکس بگیرید نترسید. به خودتان فرصت بدهید، آرام باشید و از لحظات‌تان لذت ببرید.

6- چگونه عکس‌های سیاه و سفید بگیریم؟

عکاسان تازه‌کار اغلب از چگونگی ایجاد تصاویر سیاه و سفید می‌پرسند. این کار امروزه بسیار آسان شده است.

بهترین تصاویر تک‌رنگ آنهایی هستند که با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش تصویر مانند فتوشاپ، از تبدیل عکس‌های رنگی ایجاد شده‌اند.

عکاسی سیاه و سفید

اغلب دوربین‌ها قابلیتی به نام سبک تصویر، کنترل تصویر یا حالت شبیه‌سازی فیلم دارند که گزینه سیاه وسفید هم در میان این تنظیمات وجود دارد. هنگامی که این گزینه را انتخاب کنید دوربین‌تان تصاویر سیاه و سفید به فرمت JPEG ثبت می‌کند.

البته شما می‌توانید عکس‌های رنگی را به سیاه و سفید تبدیل کنید اما برعکس آن امکان‌پذیر نیست.

یک پاسخ بدهید