ارتباطات
در حال خواندن
چگونه تلفن‌های هوشمند باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند؟
0

چگونه تلفن‌های هوشمند باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند؟

توسط پویان رمضان پور۲۷ تیر ۱۳۹۴

تا چه حد به نوتیفیکیشن‌های ارسال شده توسط اپلیکیشن‌های مختلف توجه می‌کنید؟ طبق گزارش‌های منتشر شده اخیر، چنین هشدار‌هایی در هر حالتی باعث حواس پرتی هستند. دانشجویان Florida State University در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که اعلان‌های اسمارتفون‌ها، باعث مشغول شدن ذهن می‌شوند؛ حتی اگر سراغ آن‌ها نرویم، ناخودآگاه به این فکر می‌کنیم که درباره چه هستند و باید چه پاسخی به آن‌ها بدهیم.

با اینکه نوتیفیکیشن‌ها معمولا کوتاه هستند، ممکن است فرد را از کار اصلی خود منحرف سازند، ذهن را مشغول ساخته و در نهایت موجب کاهش بازدهی می‌شود.

در مطالعه‌ای که انجام شده، برای گروهی از داوطلبان که از جزئیات آزمایش بی‌خبر بودند، هشدار‌ها و اعلان‌های بسیاری بر روی گوشی آنها ارسال شد. در این آزمایش مشاهده شد گروهی که نوتیفیکیشن‌های زیادی دریافت کرده بود، کارایی کم‌تری داشته و دچار اشتباهات بیشتری شدند.

در حقیقت، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که دریافت Notification می‌تواند به اندازه ارسال پیامک یا برقراری تماس در تمرکز حواس اختلال ایجاد کند. پس اگر واقعا قصد دارید روی موضوعی تمرکز کرده و بیشترین بازدهی را داشته باشید،‌ نادیده گرفتن اعلان‌ها کافی نیست، بلکه لازم است برای مدتی دیوایس خود را خاموش کنید.

منبع: تک رادار

یک پاسخ بدهید