تکنولوژی
در حال خواندن
مکالمات هنگ‌اوتز گوگل قابل شنود است
0

مکالمات هنگ‌اوتز گوگل قابل شنود است

توسط حسن آیتی4 ژوئن 2015

سرویس هنگ‌اوتز از جمله سرویس‌هایی است که گوگل مدت‌هاست برای گسترش و توسعه آن برنامه ریزی می‌کند. اگر چه این شرکت همیشه سعی کرده تا اپلیکیشن Hangouts را به عنوان یک ابزار ارتباطی همه جانبه در میان کاربران جا بیاندازد ولی به دلیل عدم کارایی بالا و همچنین تداخلی که هنگ‌اوت گوگل با دیگر سرویس‌های این شرکت دارد، هیچگاه نتوانسته است به جایگاهی که برای آن پیش بینی می‌شد برسد.

چندی پیش، چند نفر از کارمندان ارشد بخش حقوقی شرکت گوگل در یک جلسه پرسش و پاسخ اینترنتی اقرار کردند که اپلیکیشن – یا در واقع سرویس – Hangouts از سیستم رمزنگاری End-to-End استفاده نمی‌کند. این گفته را می‌توان به این شکل معنی کرد که گوگل قادر است با دستور مقامات قضایی به محتوای مکالمات کاربران دسترسی داشته باشد و آنها را شنود کند. نکته‌ای که با توجه به افشاگری‌ها و شنودهای اخیر سازمان امنیت ملی آمریکا بسیار جای تامل دارد.

یکی از وبسایت‌های اینترنتی برای بیشتر روش شدن این موضوع، از گوگل در مورد نحوه رمزنگاری هنگ‌اوتز سوالی پرسید که در جواب اینطور به او گفته شد که سرویس هنگ‌اوتز از رمزنگاری End-to-End استفاده نمیکند و حتی اگر کاربر از گزینه Off the record نیز استفاده کند (گزنیه‌ای که ذخیره شدن چت‌ها غیرفعال می‌کند) باز هم گوگل قادر خواهد بود با دستور قضایی، مکالمات افراد را شنود کند – البته بدون دستور هم می‌تواند! این موضوع می‌تواند نقطه ضعفی در برابر سرویس FaceTime اپل باشد که به دلیل استفاده از سیستم رمزنگاری End-to-End قابل شنود نیست.

در گزارش شفاف سازی گوگل اشاره شده است که این شرکت از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا نیمه ۲۰۱۴ میلادی ۲۵ بار از طرف دولت آمریکا درخواست شنود دریافت کرده است که البته مشخص نیست چه تعداد از این درخواست‌ها مربوط به شنود سرویس Hangouts بوده است.

منبع: ۹to5google

یک پاسخ بدهید